piątek, 24 lutego 2012

Książki uczą

O tym, że z książki można się wiele nauczyć wie chyba każdy człowiek, począwszy od małych dzieci a skończywszy na starcach. Nawet te pozycje literatury pięknej, które w założeniu przeznaczone są jedynie do czytania dla przyjemności zawierają wiele informacji wartościowych. Rzetelny pisarz przygotowując się do pisania nowej powieści starannie gromadzi informacje oraz zapoznaje się z realiami świata, który ma zamiar przedstawić.


Dotyczy to zwłaszcza tzw. literatury faktu, powieści szpiegowskich czy sensacyjnych, w których opisuje się ważne elementy politycznych układów, postaci istotne dla polityki, mniej lub bardziej realne. Można oczywiście zaznaczyć, że przedstawione w powieści fakty i postaci są całkowitym wymysłem autora, ale ambitny i dobrej klasy pisarz rzadko ucieka się do takich posunięć, nie chcąc sprowadzać swojej książki do pozycji czytadła.

Czytając przykładowe Quo vadis ma się doskonały przegląd realiów rzymskiego świata i sposób traktowania chrześcijan. Powieść może zastąpić w tym zakresie niejeden tekstr źódłowy. Szczególnie dobrego przygotowania wymagają biografie, w których opisuje się w sposób lekki, niemalże beletrystyczny życie innych osób, często bardzo dobrze znanych z życia publicznego. Niektóre opracowania biograficzne mogą mieć też formę suchej, mało przystępnej listy dat czy faktów, ale te są mniej przystępne i z pewnością o wiele przyjemniej czyta się biografie w formie powieści. Z takiej formy opracowania tez można się wiele nauczyć.

Książki pod względem merytorycznym, edukacyjnym czy choćby konstrukcyjnym są mniej lub bardziej wartościowe. O tym, czy dana pozycja może coś znieść do naszej wiedzy pomogą zdecydować recenzje, opracowywane przez specjalistów i szczegółowo weryfikujące pomysł autora i zawartość treści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz